Yalnız Başına Seyahat Edeceklere Öneriler

Yalnız Başına Seyahat Edeceklere Öneriler

Yalnız başına seyahat yapmayı mı düşünüyorsun? Düşünme, yola çık! Tabii ki önce bu konuda araştırma yapman gerekiyor. Öğreneceğin birkaç ipucu senin için yeterli olacak ve bu yolculuk senin kişisel gelişimini olumlu yönde etkileyecek. Yalnız seyahat etmek, kendini keşfetmenin en verimli yolu. 

“Başımı alıp gideceğim buralardan!” ana konulu bir planın varsa uygulamaya geçme vakti geldi. Tabii seyahati tek başına gerçekleştireceğin için biraz heyecanlı, biraz da tedirgin olabilirsin, çok normal. Rahatla. Elinde harita, sırtında çantan, boynunda fotoğraf makinesi ile yalnız bir gezgin olarak gayet havalı göründüğünü bil ve tek başına tatil önerilerimize kulak ver. 

Yalnız Gezebilirsin Ama Bizsiz Uçma!Tek Başına Gezmek İçin İlk Kural: Yalnızlık Kavramını Kafandan Sil 

Yalnız seyahate çıkmak cümlesindeki “yalnız” kelimesi, seyahate çıktığın ilk günlerde sende karamsarlık yaratabilir. Fakat tek başına seyahate çıkmak, aslında yalnız olmak değildir! Unutma, bu seyahat şeklini sen seçtin. Ayrıca tek başına seyahate çıkmak, seni daha da sosyalleştirecek. Çevrendeki insanlara daha fazla odaklanacak, en azından ihtiyaçların gereği birçok insanla tanışma ortamı oluşturacaksın. Yalnız seyahate çıkmak, sorumluluk duygunu en üst seviyede tutmanı ve bu konuda daha da cesaretlenmeni sağlayacak.

Ekonomik Yalnız Başına Seyahat: Hostel ve Küçük Pansiyonları Seç

Zaten gün içinde kendinle baş başa kalıyor ve bulunduğun yeri yalnız başına keşfediyorsun. Hostelleri ve küçük pansiyonları tercih etmelisin ki burada insanlarla tanışma imkanı yakalayabilesin. Çünkü bu mekânları genellikle tek başına seyahate çıkan ve yol arkadaşı edinmek isteyen insanlar tercih ediyor. Ortak muhabbetler bulup onlarla aktivitelere katılarak keyifli zamanlar geçirebilirsin. 

Tek Başına Tatil Tavsiyeleri: Dikkat Et, Fakat Paranoyak Olma

yıldızları izleyen gezgin

Sorumluluk duygusunun artacağını söylememizdeki en güçlü neden, güvenliğini tek başına sağlayacak olman. Pasaport, cüzdan, cep telefonu, tablet, fotoğraf makinesi gibi önemli eşyaların yanında olup olmadığını arada bir kontrol et. Nakit paranın tamamını bir yerde toplama. Ceplerine ve çantanın farklı yerlerine dağıt. Gittiğin ülkenin SIM kartını edin, kimseyle irtibatı koparma. Fakat bu tedbirleri alırken sakin ol. Bu düşüncelerin seyahat keyfine gölge düşürmesine izin verme.

Tek Başına Seyahate Çıkarken Alınacaklar Listesi

tek-basina-seyahat-edecekler-icin-alinacaklar-listesi

Kendi başına seyahat etmek çok çekici görünebilir, ama yanında büyük sorumluluklarla gelir. Öncelikle her ekipmanın tamam olacak! Yalnız seyahat etmenin belki de en dikkat edilmesi gereken noktası bu konu. Tek başına yolculuğa çıkarken insanın yanına alması gereken şeyleri merak ediyorsan liste aşağıda. Bu listeyi, seyahate çıkarken en çok unutulan nesneler arasından seçtik.

 1. Kimlik Belgeleri: Kimlik, ehliyet, pasaport gibi tüm belgeler, mutlaka yanında olması gereken şeyler arasında ilk sırada.
 2. Seyahat Belgeleri: Uçak bileti, tren bileti, toplu taşıma kartları… Bunlar her olasılığa karşı yolculuğa çıkmadan önce kesinlikle yanına alman gereken şeyler.
 3. İlaçlar: Düzenli olarak kullandığın ilaçların varsa bunları seyahat anında bulamayabilirsin. Ayrıca soğuk algınlığı gibi sıklıkla karşılaştığımız rahatsızlıklar için de yanında ilaç bulundurabilirsin.
 4. Priz Çeviricileri: Bu konu sadece yurt dışına çıkacakları ilgilendiriyor. Bazı ülkelerin priz girişleri daha farklı. Gitmeden önce kontrol edip priz çeviricilerden satın almayı düşünebilirsin.
 5. Uygun Kıyafetler: Seyahate çıkmadan önce dikkat etmeye zorunda olduğun bir şey de uygun kıyafet seçimi. Gideceğin yerin iklim özelliklerine bak ve mutlaka yanında ekstrem durumlar için 1 ya da 2 tane kıyafet bulundur.
 6. Şarj Cihazları: Şarj aletine tekrar para vermek istemiyorsan kullanacağın elektronik eşyalarının şarj aletlerini seyahat çantana koymayı unutma.
 7. Güneş Gözlüğü: Güneşli bir yerlere gidiyorsan güneş gözlüğünü almayı unutma. Yoksa tatilde sana ekstra masraf çıkar!

Yalnız Başına Seyahat Etmenin Avantajları

tek-basina-seyahat-etmenin-avantajlari
 • Tek başına şehir gezmek, tek başına ülke gezmek ya da tek başına dünyayı gezmek! Tek başına gezmenin en büyük avantajı, tamamen özgür olman. Başkasının kararlarına bağlı olmak zorunda değilsin. Seyahat ederken canın ne istiyorsa yapabilirsin. O kadar!
 • Yalnız başına seyahat, insana sınırsız bir sosyalleşme güdüsü verir. Her ne kadar tek başına tatil yapıyor olsan da sosyallik bir ihtiyaç, değil mi? Sosyalleşme konusunda kendini yetenekli görmüyorsan işte sana fırsat. Diğer gezginlerle konuş, gittiğin bölgelerin yerlileri ile tanış, gördüğün o güzel kıza ya da erkeğe merhaba de… Tek başına tatil, seni ister istemez daha sosyal bir insan haline getirecek.
 • Yalnız başına seyahat, ayrıca kendini ve sınırlarını tanımanı sağlar. Sonuçta yolculuk sırasında tüm sorumluluk sende olacak. Herhangi bir sorunla karşılaştığında o an belki de tek başına çözüm üretmek zorunda kalacaksın. Böylece hem sorumluluk bilincin gelişecek hem de kendi sınırlarınla yüzleşeceksin.
 • Tek başına seyahatin en büyük getirilerinden biri, sana ekonomik olmayı ve bütçe dengesini gözetmeyi öğretiyor olması. Sonuçta tek başınasın ve paranı idareli kullanmak zorundasın.
 • Yalnız başına seyahat etmek, seni çok daha açık fikirli yapar ve kendine olan güvenini artırır. Karşına çıkacak her problemi tek başına çözdükçe eskisine oranla çok daha özgüvenli bir insan olacaksın. Açık fikirlilik ise seyahat etmekle kazanılan bir algı biçimi. Yeni yerler, yeni kültürler, yeni hikayeler, yeni insanlar; sana yepyeni bakış açıları kazandıracak.

Yalnız Başına Seyahat Etmenin Dezavantajları

tek-basina-seyahat-etmenin-dezavantajlari

Yalnız başına tatil yapmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Objektif bir tutum getirmek adına sana onlardan da bahsedeceğiz. 

 • Tek başına tatil, arkadaşlarınla çıktığın tatilden biraz daha masraflı olabilir. Sonuçta masraflar bölüşülmeyecek!
 • Kendini yalnız hissedebilirsin. Yalnız başına seyahate çıktığın zaman -özellikle yabancı bir ülkeye gidersen- ister istemez bir yalnızlık hissi belirebilir. Bu hissi yenmek sana kalmış, güçlü ol ve sosyal becerilerini geliştir.
 • Yalnız başına seyahate çıkmanın dezavantajlarından sonuncusu, olası sorunlarda (cüzdan, pasaport çaldırma gibi) da tek başına olman. İnsan böyle durumlarda yalnız olmak istemez.

Yurt Dışında Tek Başına Gezmenin İncelikleri

yurt-disinda-tek-basina-dolasmanin-incelikleri

Yalnız başına seyahat konusunu, yurt dışı tatili özelinde biraz yakından inceleyelim. İlk kez yurt dışı tatili yapmayı düşünüyorsan ve “Kendi kendime gezmek için neler yapmalıyım?” diye merak ediyorsan üstte bıraktığımız link’e mutlaka tıkla. Orada her ayrıntıyı bulabilirsin.

 • Güvenlik, güvenlik, güvenlik! Yurt dışında tek başına gezerken ilk dikkat etmen gereken şey güvenlik. Öncelikle her yabancı iyi olmak zorunda değil. Özellikle gece hayatını keşfetmeyi seviyorsan bazı ülkelerin bu konuda kötü reputasyonları olduğunu unutma. Paranı böl. Pasaport vb. kimlik belgelerini çantanın en güvenli yerine koy.
 • Harita okuma yeteneğini geliştir. Yurt dışında gezerken özellikle uzun yolculuklara çıkmayı planlıyorsan hem basılı hem de dijital haritaları okuyabilmeyi iyi öğren. Yoksa Paris metro sistemine bakarken kendini feci şekilde kafası karışmış bir durumda bulabilirsin.
 • Yemeklere dikkat et. Yurt dışında kullanılan yağlar, baharatlar ya da pişirme yöntemleri, midene iyi gelmeyebilir. Tatilinde mide rahatsızlıkları geçirmek istemiyorsan yediğin şeylere dikkat et.
 • Döviz bozdururken araştırma yapmak önemli. Merkezi yerlerde bulunmayan ve güvenli görünmeyen yerleri tercih etme. Yüksek miktarda döviz bozduracaksan seçeneklerini değerlendir. En iyi fiyatı bularak 2-3 günlük yemeğini bedavaya getirmen olası.

Tek Başına Seyahat Edilecek Ülkeler: En Güvenli ve Mutlu 3 Ülke

tek-basina-gidilebilecek-ulkeler

Her yıl Institute of Economy and Peace (Ekonomi ve Barış Enstitüsü) tarafından Global Peace Index, yani Küresel Barış Endeksi hazırlanıyor. Bu içerik, birçok parametreye dayanarak ülkeleri mutluluk ve güvenlik kavramlarına göre sıralıyor. GPI puan sıralaması düşükten yükseğe göre ilerliyor, yani düşük değer daha iyi skor demek. 2018 Global Peace Indexiçeriğinden seçtiğimiz üç ülkeyi aşağıya bırakıyoruz. 

 • Avusturya: Avusturya, toplamda 1.274 GPI puanı ile dünya sıralamasında üçüncü. Doğal olarak başkent Viyana, Avrupa’nın en mutlu ve güvenli şehirlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Avusturya, yalnız başına seyahat yapmak isteyenlere mimari, kültürel ve sanatsal güzelliklerle dolu bir rota sunuyor.
 • Danimarka: Toplamda 1.353 GPI skoru ile dünya sıralamasında 5. olan Danimarka, doğası ve insanları ile yalnız gezginleri mest edecek bir güzelliğe sahip. Burada herkes sakin ve ortam her zaman huzurlu…
 • Macaristan: Toplamda 1.531 GPI puanı ile dünya sıralamasında 17. olan Macaristan, insanın tek başına gidebileceği ülkelerden bir diğeri. Ne de olsa Budapeşte yeter!
s