2019 Seyahat Trendleri: 2019’da Gezginler Nerelere Gidecek?

2019 Seyahat Trendleri: 2019’da Gezginler Nerelere Gidecek?

2019 seyahat trendleri ile ilgili konuşacağız. Yaşamın giderek mobilleşmesi, ister istemez seyahat etmenin dinamiklerini de değiştirdi. Artık seyahat etmek çok daha kolay! Peki, seyahatseverlerin 2019 yılında en çok tercih ettiği konseptler neler?

Deneyim Öne Çıkıyor: Tatil İle Hikayeyi Birleştiren Rotalar

2019-deneyim-turizmi-rotalari

Yılın seyahat trendleri arasında en çok öne çıkan konsept, deneyim. Peki, nedir bu deneyim turizmi? Deneyim turizmi, basitçe “tatil sırasında yeni bir şeyler yaşamak” şeklinde özetlenebilir. Örneğin “flamingoları izlemek için Tuz Gölü’ne gitmek” bir deneyim turizmidir. Bodrum’da her şey dahil bir otelde tatil yapmak bu kategoriye girmez. Deneyim tatilinin amacı; yapılmayanı yapmak, bilinmeyeni görmek ve tatili sadece bir rahatlama aktivitesi olarak değil, aynı zamanda bir bilinçlenme eylemi olarak görmektir diyebiliriz. 

Yeni Maceraların Peşinde: Deneyim Sunan İşletmeler

2019-konsept-turlar

Seyahat sektörü, günümüz trendlerini yakalamak için şekil değiştiriyor. Konsept turlar, günümüzde hiç olmadığı kadar revaçta. Örneğin New York Seinfeld turu ya da Londra Sherlock Holmes turu gibi konseptler, çok uzun süredir bilinen popüler deneyim turizmleri arasında. Şimdilerde bu tarz işletmecilik anlayışı, lokal bölgelerde de popüler olmaya başladı. Şehirler, turizm konusunda öne çıkmak için hikayelerine daha sıkı sarılıyorlar artık.

2019 Seyahat Trendleri: Tek Başına Seyahat

2019-seyahat-trendleri-tek-basina-seyahate-cikmak

Ünlü gezgin Matthew Karsten, “Seyahat için yaptığın yatırım, kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.” der. Sevdiklerimizle beraber yolculuğa çıkmak tabii ki çok güzel, ama bireyselleşme hareketinin arttığı günümüzde artık tek başına seyahat çok daha moda. Üstelik gideceğin yerin deneyimini tam anlamı ile yaşamak için tek başına olmak gibisi yok. Kendini daha iyi tanımak, çok daha özgür hissetmek ve seyahat deneyiminin en keyifli halini yaşamak istiyorsan 2019 seyahat planları arasında tek başına bir maceraya çıkmayı ekle deriz. Görmek istediğin yerler için uçak biletlerine bakınmayı düşünüyorsan HaBilet.com sayfasına her zaman göz atabilirsin.

Bilinmezin Gizemi: Farklı Olmak Bir Başka!

2019-seyahat-trenleri-cok-ziyaret-edilmeyen-rotalar

Günümüzün önde gelen seyahat trendlerinden biri de görünür olmayanı görmek. Yani pek revaçta olmayan Abu Dabi, Amman, Almatı ve Doha gibi şehirleri ziyaret etmek ve oradaki turistik noktaları keşfetmek. “Trend olmak için neden trend olmayan bir şeyi yapayım?” sorusunu aklına takılabilir. Zaten işin gizemi burada. Revaçta olmayan yerlere gitmenin amacı, hayatı farklı yaşadığını yansıtmak. Üstelik Abu Dabi ve Doha gibi şehirler, yılın geniş bir zamanında sıcak ve bembeyaz kumlu, turkuaz denizli plajlara sahip. Aynı zamanda bu şehirler, bölgenin teknoloji merkezleri. Çok yönlü bir seyahat düşünüyorsan çöl ile Kızıldeniz arasında kalmış bu şehirler sana yepyeni bir deneyim sunacak. 

Doha Uçak Bileti


Gurme Seyahatleri: Her Zamanın Modası

gurmeler-icin-2019-rotalari

Tüm zamanların seyahat trendleri arasında yer alan gurme seyahatleri, 2019’da da devam ediyor. Yeme-içme dünyası, seyahat dünyasının her zaman temel kavramlarından biri olmuştur zaten. Günümüzde gurme seyahatleri, daha çok gastronomi alanına yoğunlaşıyor. “Yerinde Yiyeceksin: Gaziantep’te Kebap Deneyimi” ya da “İzmir’de İzmir Kokoreçi Deneyimini Yaşamak” gibi konseptler devam ediyor, ama yeni seyahat planları arasında, “İstanbul’da Moleküler Gastronomi Turu” gibi konseptler de yer alıyor. Trendin daha renki tarafında ise yemek festivalleri var. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde kurulan festival alanları, geleneksel lezzetleri ve sokak yiyeceklerini tatmak isteyenleri bir araya getiriyor. Belirli zamanlarda yapılan bölgesel festivaller de (mesela Edirne Ciğer Festivali gibi) amatör gurmelerin seyahate çıkması için lezzetli bir bahane sunuyor. Görünüyor ki gurme seyahatleri her zaman bir trend olmaya devam edecek. 

Instagram’lık Rotalar: Etiketleri Unutma!

2019-instagramlik-seyahat-rotalari

Malum artık her şey Instagram için yapılıyor neredeyse. Doğal olarak 2019 seyahat trendleri arasında en öne çıkan konseptlerden biri de Instagram rotaları. Instagram’ın en popüler karelerinin bulunduğu yerlere gidip kendini oralarda etiketliyorsun. Popüler kültürü seviyorsan Instagram’ın en meşhur şehirleri karşında: İstanbul, St. Petersburg, Paris, Londra ve Moskova.

İş ve Tatil Bir Arada: Sıkıştırılmış Seyahatler

is-ve-tatil-rotalarini-birlestirin

İş seyahatlerini seviyorsan ve işin gereği sık sık seyahate çıkıyorsan 2019 seyahat trendleri arasında hoşuna gidecek bir konsept var: Mini tatil. Biz buna sıkıştırılmış seyahat ismini taktık. Nasıl oluyor? Şöyle ki iş seyahatine gittiğin yerlere yakın turistik merkezleri öğrenip seyahatin arasına onları da sıkıştırıyorsun. Hatta yapabilirsen iş seyahatine kısa süreli bir mola verip 1 gününü orayı keşfetmeye adıyorsun. Tabii ki bu durum, işlerinin ne kadar yoğun olduğu ile de alakalı; ama planını iyi yaparsan mini tatiller her zaman mümkündür. 

Ah Şu Euro ve Dolar: Doğu Avrupa ve Balkan Ülkeleri Revaçta

2019-dogu-avrupa-rotalari

Günümüzün Türk gezginleri, euro kullanmayan şehirleri daha çok tercih ediyor. Nedeni ise basit: güzel ve ekonomikler. Balkanlar, Doğu Avrupa ülkeleri ve euro kullanmayan Kazakistan gibi Asya ülkeleri, 2019’un seyahat trendleri arasında öne çıkan rotalar. Özellikle LvivBelgrad ve Saraybosna gibi şehirler, 2019 yılının en çok ziyaret edilmek istenen destinasyonları arasında. Buralarda tatil yapmak ucuz, ama yeterince hızlı olamazsan yakın tarihli uçak bileti bulman zor.

Lviv Uçak BiletiEtik ve Bilinçli Seyahat: Sorunlara Duyarlı Gezginler

2019-sorunlara-duyarlı-gezginler-icin-rotalar

Son yıllarda yükselişte olan etik seyahat, 2019 yılında sosyal sorumluluk odaklı seyahatler konseptini bir trende dönüştürdü. Artık gezginler, gidecekleri yerler hakkında önceden araştırma yapıp insan ya da hayvan hakları konusunda etik bulmadıkları destinasyonları tercih etmiyorlar. Booking araştırmalarına göre gezginlerin %50’sinden fazlasının seçimlerine, gidecekleri yerin sosyal sorunları etki ediyor. İnsan haklarının hiçe sayıldığı, çalışanların haklarını alamadığı veya turizm nedeni ile doğasının zarar gördüğü yerler, gezginlerin seyahat planlarının dışında kalıyor. Yani 2019 yılında artık işletmeler, insan haklarına ve çevreye çok daha fazla dikkat etmek zorundalar ki bu da dünyamız için çok iyi!

Teknoloji Odaklı Seyahatler: Işınla Beni Scotty!

2019-teknoloji-rotalari

Dünya mobilleşirken teknoloji algımızı aşacak bir hızda gelişiyor. Eh, bunun seyahat sektörünü etkileyip değiştireceğini öngörmemek de mümkün değil. Teknoloji fuarları hiç olmadığı kadar revaçta ve “yapay zeka” gibi kavramları bir rehber olarak kullanan işletmeler, gezginler için bir tercih sebebi. Bu noktada teknoloji odaklı şehirler öne çıkıyor: Los Angeles, Toronto, San Francisco, Amsterdam, Berlin ve Kopenhag

Yeni Keşiflerin Peşinde: Gizli Kalmış Adalar

2019-ada-turizmi-rotalari

Ada turizmi, tüm zamanların seyahat trendlerinden bir diğeri; ama o adaların sakinleri, fazla popüler olmanın getirdiği sorunlar nedeniyle biraz şikayetçi. Mesela Filipinler hükümetinin, çevre kirliliği yaşandığı için Boracay adasını turizme kapatması ve Yunanistan’a bağlı Santorini adasının yetkililerinin, 100 kg üzerindeki turistlerin ada eşeklerine binmesini yasaklaması gibi durumlar, gezginleri henüz “turistikleşmemiş” seçeneklere itiyor. İtalya’nın Lipari ya da Portekiz’in Azores Adaları gibi… Yani 2019 seyahat trendleri arasında bu yıl yeni adaları keşfediyoruz.

s